در کنار سایر گرانی‌ها، افزایش بدون منطق و بی حدو حصر قیمت ظروف یکبار مصرف شکایت‌های زیادی را به همراه داشته است.

به گزارش یوپنا، رییس انجمن تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف گرانی بیش از حد این ظروف را تایید کرد و گفت: از ابتدای سال تا کنون شاهد افزایش ۱۰۰درصدی قیمت ظروف یکبار مصرف هستیم که ریشه این گرانی به پتروشیمی‌ها برمی‌گردد.

حمید صمدی با اشاره به این که پتروشیمی‌ها عرضه محصولات خود به بورس کالا را به حداقل رسانده‌اند، اظهار کرد: علاوه بر عرضه محدود پتروشیمی‌ها، سازمان صنایع نیز نظارت کافی بر تولیدکنندگان ندارد و آن دسته که تولیدکننده واقعی نیستند بازار را ملتهب کرده‌اند.

صمدی اضافه کرد: در این رابطه بارها به اتاق ایران پیشنهاد کرده‌ایم که برای کنترل دقیق، نظارت بر تولیدکنندگان را به تشکل‌های صنفی خود بسپارد چرا که هر تشکلی بهتر اعضای صنفی خود را می‌شناسد، در واقع می‌توان گفت تشکل‌ها بازوی خوبی برای توزیع عادلانه و کنترل بازار هستند.

این فعال صنف ظروف یکبار مصرف با تاکید بر این که میزان عرضه و تقاضا در بورس باید به تعادل برسد، تصریح کرد: اگر این اتفاق بیفتد و پتروشیمی‌ها کوتاهی نکنند، نرخ تا ۷۰ درصد شکسته خواهد شد.

صمدی با بیان این که به اندازه کافی تولید داریم، گفت: در کنار تولید مناسب، مجبور هستیم مواد اولیه را از بازار آزاد تهیه کنیم که همین باعث گرانی ظروف یکبار مصرف شده است.

او با اشاره به این که در حال حاضر سودجویی در بازار نسبت به سال‌های گذشته بسیار بیشتر است، خاطرنشان کرد: با فرارسیدن ماه محرم عرصه برای سودجویی و رانت دلالان بیشتر شده اما گمان نمی‌کنم در این ماه قیمت‌ها بیش از چیزی که هست افزایش یابد چرا که همین الان نیز در سقف قیمتی قرار داریم.

صمدی در پایان با گله از عدم نظارت‌های کافی در بازار اضافه کرد: علاوه بر عدم نظارت دولت، سازمان صنایع و بورس، خود مردم نیز به یکدیگر رحم نمی‌کنند.

upna