پوتین به نخست‌وزیر ژاپن: امسال پیمان صلح امضا کنیم
پوتین به نخست‌وزیر ژاپن: امسال پیمان صلح امضا کنیم

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه روز چهارشنبه در دیدار با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن پیشنهاد کرد که دو کشور تا پایان سال جاری پیمان صلح امضا کنند.

به گزارش یوپنا به نقل از یورونیوز، در جلسه پرسش و پاسخی که در حاشیه نشست اقتصادی ولادیوستوک روسیه برگزار می‌شد پوتین بی‌مقدمه رو به نخست‌وزیر ژاپن کرد و گفت: «همین الان ایده‌ای به نظرم رسید. بیایید تا پایان همین امسال پیمان صلحی امضا کنیم، بدون هیچ پیش‌شرطی.»

رئيس‌جمهوری روسیه در این نشست اعلام کرد که تأمین امنیت منطقه‌ای نکته‌ای کلیدی است و روسیه نگران آن است که ایالات متحده در منطقه یک سامانه موشکی برپا کند.

ژاپن سال گذشته تصمیم گرفت سامانه دفاع موشکی خود را به یاری رادارهای آمریکایی ویژه ردیابی و رهگیری موشک تقویت کند.

ولادیمیر پوتین پیش از آنکه به آبه پیشنهاد صلح بدهد گفت:‌ «هفتاد سال است موضوع تمام مذاکرات ما همین مسأله بوده است … شینزو گفت بیایید رویکردمان را عوض کنیم. باشد.»

نخست‌وزیر ژاپن که روز دوشنبه گفته بود گفتگوها با پوتین به سمت بستن یک پیمان صلح پیش می‌رود هنوز پاسخی به پیشنهاد رهبر روسیه نداده است.

ژاپن و روسیه هنوز بر سر مالکیت شماری از جزایر اقیانوس آرام با هم کشمکش دارند و به این ترتیب هنوز خصومت دوران جنگ جهانی دوم به شکل رسمی میان این کشورها پایان نیافته است.

upna