سخنگوی وزارت بهداشت:   ایران و کره جنوبی بیشترین پیشرفت را از نظر شاخص توسعه انسانی داشته اند/ افزایش دسترسی به مراقبت های اولیه بهداشتی در کشور از ۲۰ به ۹۸ درصد
سخنگوی وزارت بهداشت:   ایران و کره جنوبی بیشترین پیشرفت را از نظر شاخص توسعه انسانی داشته اند/ افزایش دسترسی به مراقبت های اولیه بهداشتی در کشور از ۲۰ به ۹۸ درصد

سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری دومین سالگرد طرح تحول نظام سلامت، به ارائه گزارشی از وضعیت شاخص توسعه انسانی ایران تا سال ۲۰۱۲ که صندوق توسعه سازمان ملل متحد آن را منتشر کرده است ، پرداخت. به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی صبح امروز در نشست خبری دومین سالگرد طرح تحول نظام سلامت که […]

سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری دومین سالگرد طرح تحول نظام سلامت، به ارائه گزارشی از وضعیت شاخص توسعه انسانی ایران تا سال ۲۰۱۲ که صندوق توسعه سازمان ملل متحد آن را منتشر کرده است ، پرداخت.

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی صبح امروز در نشست خبری دومین سالگرد طرح تحول نظام سلامت که در ستاد وزارت بهداشت برگزارشد، اظهار داشت: شاخص توسعه انسانی شامل سه حوزه آموزش، سلامت و استانداردهای زندگی است.
قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت گفت: ایران تا سال ۲۰۱۲ از نظر شاخص توسعه ۱٫۶۷ درصد رشد کرده در حالی که در کشورهای با درآمد مشابه ما، این میزان ۰٫۷۳ و متوسط جهانی ۰٫۶۳ درصد بوده است.
دکتر حریرچی اضافه کرد: در ۲۲ سال منتهی به سال ۲۰۱۲، کره جنوبی و ایران توانسته اند بر شاخص توسعه انسانی غلبه کنند و بیشترین پیشرفت در این زمینه را داشته باشند.
سخنگوی وزارت بهداشت اظهار داشت: مرگ و میر نوزادان از ۵۱ در هر یک هزار نفر به ۱۰ رسیده، مرگ و میر کودکان زیر ۱۰ سال از ۶۰ به ۱۹ در هزار نفر، مرگ مادران از ۱۴۰ مورد در صد هزار نفر به ۲۰ مورد در هر صد هزار رسیده است.
وی در ادامه افزود: دسترسی به مراقبت های اولیه بهداشتی از ۲۰ به ۹۸ درصد، پوشش واکسیناسیون از ۲۰ به ۹۶ درصد  افزایش یافته است و اعزام بیمار به خارج از کشور و ورود پزشکان خارجی برای درمان به کشور به صفر رسیده است.
قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه این گزارش مربوط به سالهای گذشته است، گفت: اطلاعات گزارش های سازمان هایی مانند سازمان ملل متحد مربوط به سال قبل و یا چندین سال قبل از انتشار گزارش است.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: تا سال ۲۰۱۴ و در میان کشورهای منطقه، ایران از نظر امید به زندگی در رده ۱۲، میزان مرگ و میر نوزادان رده ۱۳، میزان مرگ و میر شیرخوارگان کمتر از یکسال در  رده ۱۲، مرگ کودکان کمتر از ۵ سال رده ۱۲ و مرگ بالغین ۱۵ تا ۶۰ سال رده ۱۱ کشورهای منطقه را داشتیم.
دکتر حریرچی با بیان اینکه تا قبل از اجرای طرح تحول سلامت هزینه های پرداختی از جیب مردم ۳۷ درصد بود، اظهار داشت: این شاخص در اکثر کشورهای دنیا کمتر از ۵۰ درصد است در حالی که طبق برنامه های چهارم و پنجم توسعه باید برای کاهش آن برنامه ریزی می کردیم.
وی همچنین در خصوص ضریب جینی، خاطرنشان کرد: ضریب جینی عددی بین ۰ تا ۱ است و هر قدر میزان آن بزرگتر باشد نشانه بی عدالتی است اما تا قبل از اجرای طرح تحول سلامت، سالانه ۷۰۰ هزار نفر به زیر خط فقر در حوزه سلامت می رفتند.
قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت ضمن انتقاد از افرادی که ساخت و نوسازی تخت های بیمارستانی توسط وزارت بهداشت را نادرست می خوانند، گفت: در کشوری مانند آلمان به ازای هر هزار نفر ۸٫۵ تخت وجود دارد اما در کشور ما این شاخص ۱٫۷ تخت به ازای هر هزار نفر است و در کشورهای منطقه فقط کشورهای عراق، سوریه، قطر، افغانستان و پاکستان وضعیت بدتری نسبت به ما دارند و با وجود مشکلات حوزه سلامت در کشور نمی توان مانند تجربه کشورهای پیشرفته، ساخت تخت بیمارستانی را کاهش دهیم.
وی افزود: باید توجه داشت که علاوه بر وضعیت نامناسب شاخص تخت بیمارستانی در کشور، ۵۷ درصد از کل این تخت ها فرسوده هستند و تعداد قابل توجهی از بیمارستانها به دلیل قدمت بالا، ارزش بازسازی را ندارند./