آیفون ۱۲ با قیمت ۶۰ میلیونی به ایران رسید
آیفون ۱۲ با قیمت ۶۰ میلیونی به ایران رسید

تعدادی آگهی برای فروش آیفون ۱۲ منتشر شده که قیمت آن‌ها را در حالت خوشبینانه ۲۵ تا ۲۷ میلیون تومان تعیین کرده‌اند اما ممکن است تا ۶۰ میلیون تومان هم برسد. همه فروشنده‌ها در انتهای آگهی خود قید کرده‌اند این گوشی‌ها رجیستر نشده است و زحمت رجیستر کردن گردن خریدار خواهد بود

بکه مخابراتی کشور در دو هفته گذشته میزبان حداقل ۹۰ دستگاه آیفون ۱۲ بوده است؛ یعنی افرادی این گوشی‌ها را به‌هر نحوی شده وارد ایران کرده‌اند و یکی از سیمکارت‌های اپراتور‌های داخلی را روی آن روشن کرده‌اند. این اتفاق با انتشار آگهی‌های پرتعداد فروش آیفون ۱۲ در فضای مجازی همراه است، اما الزاما به‌معنی رجیستر شدن هیچ کدام از این گوشی‌ها نیست. چرا؟ توضیح می‌دهیم. برای شروع باید به گفتگوی کارشناس ارشد سامانه همتا با باشگاه خبرنگاران جوان اشاره کنیم. به‌گفته اکبر سلطانی از ششم آبان ماه تاکنون، حدود ۹۰دستگاه آیفون ۱۲ در داخل شبکه مخابراتی کشور رویت شده‌اند، اما هیچکدام آن‌ها رجیستر نشده‌اند. اگرچه در حال حاضر امکان ثبت سفارش و واردات سری جدید تلفن همراه هوشمند شرکت اپل یا همان آیفون ۱۲ وجود دارد و افراد می‌توانند علاوه بر رویه تجاری، این گوشی‌ها را به‌روش مسافری هم به‌داخل کشور بیاورند، اما ثبت نشدن گوشی‌های روشن شده در سامانه رجیستری نشان می‌دهد مالکان این گوشی‌ها فعلا دارند از مهلت یک‌ماهه‌ای استفاده می‌کنند که قانون در اختیارشان می‌گذارد. با پایان این مهلت گوشی دیگر در شبکه فعال نخواهد شد. پس در این دوره ۹۰ دستگاه آیفون ۱۲ رویت شده نقش گوشی‌های مورد استفاده برای تست و بررسی و فخر فروختن را بازی خواهند کرد، اما صاحبانشان قطعا فرآیند ثبت و رجیستری آن‌ها را انجام می‌دهند.

ورود مشروط آیفون ۱۲ به ایران همزمان با سراسر دنیا
همزمان با درگیری دنیا با اخبار مربوط به کرونا و انتخابات آمریکا، شرکت اپل مشغول ارسال دعوت‌نامه و تهییج مشتریان خود برای خرید آیفون‌های جدید است. تقریبا هر روز ایمیل‌هایی حاوی مشخصات و طرح‌های فروش آیفون ۱۲ به ایمیل مردم سراسر دنیا از جمله ایرانی‌هایی که یک حساب کاربری اپل دارند ارسال می‌شود. در بازار یا بهتر بگوییم حداقل پشت ویترین مغازه‌های خبری از آیفون ۱۲ نیست. چرا کسی باید چنین کالای گرانقیمتی را پشت ویترین مغازه خود بگذارد؟ در عوض حجم آگهی‌های اینترنتی زیاد است. عدد‌ها هم می‌توانند دود از سرتان بلند کنند. نمونه‌اش آگهی فروش یک دستگاه آیفون ۱۲ پرو نسخه ۵۱۲ گیگابایتی که فروشنده قیمت آن را ۴۸ میلیون تومان اعلام کرده است. مدیونید اگر فکر کنید این یک نفر بی‌انصافی کرده. آگهی‌های دیگری برای فروش همین مدل آیفون وجود دارد که در آن‌ها قیمت ۶۵ میلیون و ۵۵ میلیون تومان قید شده است. با کمی جستجو متوجه می‌شویم کمترین قیمت آیفون ۱۲ پرو در حال حاضر ۳۷ میلیون تومان خواهد بود. همچنین تعدادی آگهی برای فروش آیفون ۱۲ منتشر شده که قیمت آن‌ها را در حالت خوشبینانه ۲۵ تا ۲۷ میلیون تومان تعیین کرده‌اند، اما همه فروشنده‌ها در انتهای آگهی خود قید کرده‌اند این گوشی‌ها رجیستر نشده است و زحمت رجیستر کردن گردن خریدار خواهد بود. یعنی کسی که این همه پول بدهد، باید علاوه بر دور زدن قوانین سخت‌گیرانه رجیستری، در گمرک هم کلی پول بابت مالیات و حقوق قانونی بپردازد. دارندگی است و برازندگی!