۱۴۲ نماینده جدید و ۱۰۳ نماینده فعلی راهی مجلس شدند
۱۴۲ نماینده جدید و ۱۰۳ نماینده فعلی راهی مجلس شدند

محسن اسلامی سخنگوی ستاد انتخابات کشور شامگاه دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ در یک برنامه تلویزیونی در تحلیلی آماری از نتایج انتخابات ۱۴۰۲ اظهار کرد: انتخابات مجلس دوازدهم در ۴۵ کرسی (۱۶ درصد) به دور دوم رفته است و از میان ۲۴۵ منتخب (۸۴ درصد)، ۱۰۳ نفر (۴۲ درصد) سابقه نمایندگی در مجلس یازدهم را دارند و ۱۴۲ منتخب جدید (۵۸ درصد) برای نخستین بار راهی مجلس می‌شوند.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور از حضور ۱۴۲ نماینده جدید و ۱۰۳ نماینده فعلی در مجلس دوازدهم خبر داد.

اسلامی درباره برگزاری دور دوم انتخابات گفت: یک ماه بعد از تایید صحت نتیجه انتخابات توسط شورای نگهبان، می‌توانم مرحله دوم را برگزار کنیم و در حال کارشناسی با شورای نگهبان هستیم.

وی در ادامه با ارائه آماری عنوان کرد: در این انتخابات ۴۸ درصد خانم و ۵۲ درصد آقا رای دادند. ۸۵ درصد با کارت ملی، ۱۱ درصد با شناسنامه، ۳ درصد با گواهینامه و یک دصذ با کارت پایان خدمت و گذرنامه رای دادند.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور همچنین بیان کرد: در در انتخابات مجلس خبرگان رهبری تکلیف هر ۳۱ حوزه مشخص شده و ۸۸ منتخب معرفی شده‌اند.

اسلامی در پاسخ به سوالی درباره آرای نامزد‌ها گفت: آرای منتخبین در سامانه «انتخاب ایران» قرار داده می‌شود، اما آرای نامزد‌هایی که نتوانستند راهی مجلس شوند صرفا به خودشان اعلام خواهد شد.

وی همچنین درباره استان‌های با بیشترین میزان مشارکت بیان کرد: آمار دقیق به زودی در اختیار فرمانداری‌ها قرار خواهد گرفت، اما کهگیلویه و بویر احمد، خراسان جنوبی و گلستان بالاترین میزان مشارکت را داشته‌اند و در کلانشهر‌ها هم اصفهان، اهواز، کرمانشاه، کرج و مشهد رشد مشارکت مشاهده می‌شود.

اسلامی درباره ترکیب جناح‌های سیاسی نامزد‌های منتخب هم اظهار کرد: در ثبت‌نام‌ها حضور ۳ طیف اصلاح‌طلب، اصولگرا و مستقل محرز بود. در منتخبین هم از هر سه طیف حضور دارند، اما هنوز درصد دقیق مشخص نشده است ضمن اینکه باید تکلیف ۴۵ کرسی باقی مانده هم مشخص شود.

سخنگوی ستاد انتخابات در پایان درباره برگزاری انتخابات الکترونیک هم یادآور شد: در ۴ حوزه انتخابیه رشت، آبادان، فم و ملایر برای نخستین بار به صورت آزمایشی انتخابات به صورت تماما الکترونیک برگزار شد یعنی علاوه بر احراز هویت، مراحل اخذ رای و شمارش آرا هم در این حوزه‌ها الکترونیک بود. آمار هم نشان می‌دهد که بحث دقت و سرعت د راین حوزه‌ها متفاوت و بسیار بهتر بوده است.

در این برنامه تلویزیونی همچنین حسن عابدینی معاون استان‌های صداوسیما درباره ۲۰۰ شبکه انتخاباتی تلویزون گفت: این اتفاق حتی در دنیا بی‌سابقه بود. در این مدت ۱۳۰۰ مناظره ۱۲۰ دقیقه‌ای یعنی بیش از ۱۴۰ هزار دقیقه مناظره از این ۲۰۰ شبکه تلویزیونی انتخاباتی پخش شد.