واکسن آنفولانزا؛ فواید، باور‌های غلط و بهترین زمان دریافت
واکسن آنفولانزا؛ فواید، باور‌های غلط و بهترین زمان دریافت

واکسن آنفولانزا حاوی فرم غیر فعال شده‌ی ویروس است و پس از تزریق بدن را مجبور به ساخت آنتی‌بادی‌هایی می‌کند که در برابر برخورد‌های بعدی با ویروس توان مقابله با آن را داشته باشد.

آنفولانزا یک بیماری بالقوه جدی است که می‌تواند منجر به بستری شدن در بیمارستان و گا‌ها مرگ شود. این ویروس در هر فصل با یک پوشش جدید ظاهر می‌شود. ویروسی که امسال شما را درگیر کرده است با ویروس سال قبل متفاوت است.
میلیون‌ها نفر هرساله مبتلا به آنفولانزا می‌شوند، صد‌ها هزار نفر در بیمارستان بستری می‌شوند و متاسفانه هزاران نفر جان خود را از دست می‌دهند. طبق پژوهش‌ها بهترین راه پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا، دریافت سالانه واکسن آن است. واکسیناسیون فواید بسیاری از جمله کاهش خطر ابتلا به بیماری و کاهش مرگ و میر کودکان بر اثر این ویروس را باعث می‌شود.

واکسن آنفولانزا چگونه عمل می‌کند؟

واکسن آنفولانزا حاوی فرم غیر فعال شده‌ی ویروس است و پس از تزریق بدن را مجبور به ساخت آنتی‌بادی‌هایی می‌کند که در برابر برخورد‌های بعدی با ویروس توان مقابله با آن را داشته باشد.
واکسن آنفولانزا؛ فواید، باور‌های غلط و بهترین زمان دریافت

فواید دریافت واکسن آنفولانزا

۱) واکسن آنفولانزا احتمال ابتلا به بیماری را کاهش می‌دهد.
۲) واکسن آنفولانزا خطر بستری شدن ناشی از آنفولانزا را در کودکان و بزرگسالان کاهش می‌دهد.
۳) واکسیناسیون آنفولانزا کمک می‌کند تا از وقوع حوادث پزشکی جدی همراه با برخی از بیماری‌های مزمن جلوگیری شود.
۴) واکسیناسیون به محافظت از زنان در دوران بارداری و پس از آن کمک می‌کند.

عوارض واکسن آنفولانزا

مانند تمام فرآورده‌های دارویی این واکسن هم ممکن است در برخی از افراد موجب عوارض جانبی نظیر سردرد، تعریق، درد عضلات، درد مفاصل، تب، ضعف، خستگی، سرخی و ورم و سختی محل تزریق شود که این عوارض معمولا طی یک تا دو روز بدون درمان برطرف می‌شود.

بهترین زمان دریافت واکسن آنفولانزا در ایران

طبق گزارشات مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های عفونی، بهترین زمان دریافت واکسن آنفولانزا قبل از شروع فصل گردش ویروس در جامعه است. در ایران گردش ویروس تقریبا از آبان ماه آغاز می‌شود، بنابراین بهترین زمان واکسیناسیون از اواسط شهریور ماه تا اواسط مهر ماه است.

چه افرادی برای واکسیناسیون در اولویت هستند؟

بر اساس دستور سازمان بهداشت جهانی اولویت تزریق واکسن به این ترتیب است:
• بیماران دیالیزی و پیوند کلیه
• بیماران تالاسمی ماژور
• بیماران کبدی شامل سیروز و پیوند کبد
• بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی یا رادیوتراپی قرار دارند
• و در آخر پرسنل بهداشتی درمانی
همه افراد به ویژه افراد بالای ۶۵ سال و کودکان ۳ تا ۱۲ سال مجاز به دریافت واکسن آنفولانزا هستند. همچنین افرادی که بیماری‎هایی نظیر پرفشاری خون، دیابت، مشکلات ریوی و کبدی، نارسایی کلیوی و کم‎خونی دارند و همه‌ی کسانی که به نوعی با دارو‌های تضعیف کننده سیستم ایمنی سروکار دارند بهتر است این واکسن را تزریق کنند.

۵ باور غلط در جامعه درباره‌ی واکسن آنفولانزا

۱) باور اول: آنفولانزا به قدری جدی نیست که نیاز به واکسن داشته باشد!
سالانه ۶۵۰ هزار نفر بر اثر ویروس آنفولانزا جان خود را از دست می‌دهند. این آمار فقط مربوط به مرگ و میر در اثر بیماری‌های تنفسی ایجاد شده بر اثر آنفولانزا است بنابراین ممکن است بیش از این نیز باشد. ویروس آنفولانزا بیشتر گریبان گیر افرادی می‌شود که سیستم ایمنی آسیب پذیری دارند، اما گزارشات زیادی در افراد سالم نیز وجود دارد. بیشتر افراد بعد از چند هفته بهبود می‌یابند اگرچه در برخی موارد عوارض بیماری مانند عفونت سینوس‌ها، گوش و پنومونی و همچنین التهابات قلب و مغز مشاهده می‌شود.
واکسن آنفولانزا؛ فواید، باور‌های غلط و بهترین زمان دریافت
۲) باور دوم: تزریق واکسن احتمال دارد باعث ایجاد بیماری آنفولانزا شود!
واکسن آنفولانزا حاوی فرم غیر فعال شده ویروس است و نمی‌تواند شما را به بیماری مبتلا کند. اگر پس از تزریق واکسن احساس بدن درد و یا تب خفیف دارید، این واکنش طبیعی سیستم ایمنی بدن شما به واکسن است و یک الی دو روز پابرجا خواهد بود و جای نگرانی ندارد.

۳) باور سوم: واکسن آنفولانزا عوارض جدی به دنبال دارد!
بی‌خطر بودن واکسن آنفولانزا ثابت شده است. عوارض جانبی شدید بسیار نادر است. احتمال بروز بیماری سندروم گیلن باره (GBS) یک در میلیون است که باعث ضعف و فلج عضلات می‌شود.

۴) باور چهارم: فردی که واکسن دریافت کرده دیگر مبتلا به آنفولانزا نمی‌شود!
ویروس آنفولانزا دارای سویه‌های متفاوتی است و واکسن‌های تولیدی علیه یک سویه ساخته می‌شوند. واکسیناسیون احتمال محافظت در مقابل ویروس را افزایش می‌دهد. این امر بویژه برای سرکوب ویروس در بدن افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف اهمیت دو چندان دارد.
۵) باور پنجم: من باردار هستم، بنابراین نباید واکسن آنفولانزا دریافت کنم!
زنان باردار سیستم ایمنی تضعیف شده دارند؛ بنابراین دریافت واکسن آنفولانزا اهمیت بسیاری برای آنان دارد. همچنین واکسن آنفولانزا را می‌توان در دوران شیردهی تجویز کرد. واکسن آنفولانزا از ویروس‌های غیر فعال شده ساخته می‌شود، اما تزریق آن بهتر است زیر نظر پزشک انجام شود.
واکسن آنفولانزا؛ فواید، باور‌های غلط و بهترین زمان دریافت
upna